Aşağıdaki rehberi çalışmalarınızı hazırlarken size yardımcı olması için hazırladık. Hazırlık aşamasında yardım ihtiyacı duyarsanız bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyiniz. Hatalı hazırlanan dosyalar üretim aşamasında gecikmelere neden olabilir.

Hızlı Kontrol Listesi

Tüm fontlar yer almaktadır.

► Yazılar okunaklı ve net .
► Sayfa düzeni (layout) doğrudur.
► Marjları doğru ayarlandı.
► Çalışma alanı belirtilen boyutlara uygundur.
► Tüm bağlı dosyalar, resimler yazı ayrı klasörlere yerleştirilmiştir.
► Renkler CMYK modundadır.

 

Taşmalar


Tasarımların kenarına en az 3mm taşma payı verilmelidir. Ayrıca önemli yazılar ve görseller kesim çizgisinden en az 5mm içerde yani güvenli alanda olmalıdır. Bu sayede güvenli alanda bulunan önemli bilgiler yanlışlıkla kesilmez.
 
 

      Renk Özellikleri


Baskı için hazırlanan dosyalar ekranda istediğiniz şekilde görülmeyecektir. Baskı için kalibre olan çok pahalı monitörler bile her zaman doğru sonuç veremeyebilir. Baskıyı etkileyen çok fazla faktör vardır. Pantone renk kullanılan işleriniz ise CMYK renk sistemine çevrilirken kayıplar yaşarlar. Bu nedenle çok gerekmedikçe Pantone renk kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir.  
 
Baskı için hazırladığınız işleri CMYK olarak çalışmanız renk hatalarını azaltacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki renk kişisel olarak da farklı algılanabilen hassas bir konudur. Kritik işlerinizde mümkünse önce prova baskı alıp daha sonra baskı siparişinizi veriniz.
 
 

Görüntü Çözünürlükleri

► Tüm görüntüler ve resimler 300 dpi olmalıdır.
► Rasterleştirilmiş metin veya logo 1200 dpi olmalıdır.
► Tram değerleri 133 lpi ve 150 lpi arasında olmalıdır.

 

Uygulama Yönergeleri

Aşağıda uygulamalar tarafından özel dosya gereksinimleri özetlemektedir. 
 
 
 

Adobe Photoshop

 

► Dosyalar 300 dpi kalite ofset üreme için gerçek boyutu% 100 olmalıdır.
► Dosyalar PDF formatında (tüm fontları embed kayıtlı olmalı ve 133 lpi olarak tram ayarlanmalıdır.)
 
 

Dijital Provalar


Sipariş aşamasında PDF olarak elektronik prova sağlamaktayız. Bu dijital prova size sayfa düzeni ve işin tasarım öğelerini göstermek için uygundur ama düşündüğünüz renk doğruluğu garantisini veremez. Renk doğruluğu sizin için kritik bir konu ise mutlaka basılı prova isteyiniz.